Mācīšanās caur radošumu ir ceļš, kas vairo domāšanas brīvību!
16. oktobris, 2023 pl. 11:32,
Nav komentāru
Mācīšanās caur radošumu ir ceļš, kas vairo domāšanas brīvību 🔓Mācīšanās un radošā domāšana ir minētas kā vienas no TOP 5 prasmēm šim gadam ar tikai pieaugošu tendenci nākotnē (Coursera, 2023).
❓ Mani ieinteresēja, kā šīs konkrētās prasmes viena otru ietekmē?
Pieaugušo izglītībā pētījumi liecina, ka ir svarīgi nodrošināt bagātīgu, dažādu, aktīvu mācību vidi, radot jēgpilnu mācību pieredzi. Velti domāt, ka mēs kā pieaugušie varam mierīgi nosēdēt visu dienu un ar lielu uzmanību klausīties pasniedzēja stāstā, tajā pat laikā to visu arī iegaumējot ⛔ Intuitīvi it kā visi to saprot, bet tik un tā vēl aizvien attopamies garu stundu apmācībās, sēžot un klausoties.
Pētījumi liecina, ka efektīvāk mācīšanās norit multisensorā vidē un aktivitātēs. Piemēram, ideāli, ja ir iespēja mācības vadīt gan telpā, gan ārā, iekļaujot fiziskas aktivitātes, humoru, spēļošanas elementus, audiālus, kinestētiskus un vizuālus materiālus.
Mācoties tieši caur radošām aktivitātēm uzlabojas neiroplasticitāte, kas ir smadzeņu spēja veidot un organizēt jaunus neironu savienojumus mācīšanās procesā. Tādā veidā varam labāk attīstīt savas prasmes, pielāgoties jauniem apstākļiem, spējam eksperimentēt un radīt inovatīvas idejas.
Radošu aktivitāšu laikā bieži rodas emocijas, kas kā zināms ir ļoti būtiska sastāvdaļa jeb līme jaunas informācijas apkopošanā un saglabāšanā mūsu smadzenēs.
Šeit daži piemēri kā varētu dažādot mācīšanos caur radošumu organizācijās:
💡 Spēles – izmantot specializētas un tematiskas galda spēles, digitālos rīkus, piemēram, viktorīnas u.c.
💡 Invoāciju projekti – hakatoni, darba grupas, kurās strādā pie reāliem uzņēmuma izaicinājumiem vai jaunām idejām
💡 Dizaina domāšanas darbnīcas, kur strukturētā veidā risina konkrētas uzņēmuma problēmas vai veido jaunas idejas
💡 Mentorings un koučings
💡 Iekšējā ēnošana – mācīties no kolēģa un kopā ar kolēģi, iepazīt viņa ikdienas darba gaitas un uzdevumus, praktizēt un pārrunāt apgūto
💡 Reversais mentorings – jauni speciālisti mentorē pieredzējušos darbiniekus, vadītājus
💡 Apmācības – semināri, vebināri, testi iekļaujot dažādus materiālus/mācību vides
💡 Darbnīcas un meistarklases - iekļaujot dažādus materiālus/mācību vides
💡 Saliedēšanās pasākumi – komandu aktivitātes dabā, uzdevumi ar spēļošanas elementiem