Kā negaidīta prēmija vai uzslava var celt mūsu dopamīna līmeni? Un kādēļ tas ir svarīgi?
Man norezonēja tēma par dopamīnu, kas visai bieži tiek asociēts ar baudu un atlīdzību, taču tā patiesā ietekme ir daudz dziļāka. Tas ir atbildīgs arī par mūsu motivāciju, vēlmi un spēju sasniegt mērķus.
❗ Dopamīns nav tikai saistīts ar brīdi, kad mēs saņemam atlīdzību, bet vēl svarīgāk – ar atlīdzības gaidīšanu ❗
Šī neirotransmitera galvenais uzdevums ir uzturēt mūs kustībā uz priekšu, liekot izjust prieku no cerībām par to, kas vēl tikai nāks.
Aizdomājos no HR perspektīvas par dopamīna lomu motivācijā un kā tas veido mūsu darba paradumus. Izrādās, dopamīns izdalās, netikai, kad mēs saņemam atlīdzību, bet gan īpaši, kamēr mēs to gaidām. Tas padara pašu gaidīšanas procesu daudz aizraujošāku par mērķa sasniegšanas brīdi.
Vēl interesantāk – neparedzama atlīdzība rada spēcīgāku dopamīna izdalīšanos, salīdzinot ar regulāru, paredzamu atlīdzību. Vai tas ir no sērijas ‘’pie labām lietām ātri pierod’’ un vai tas ir iemesls kāpēc organizācijās jādomā par atkal jauniem un jauniem motivējošiem pasākumiem/piedāvājumiem?
Kā šo izpratni par dopamīnu var attiecināt uz darba vidi un darbiniekiem?
🔹 Neparedzama atlīdzība – lielāku motivāciju var panākt, ja negaidīti sniedzam atzinības žestus vai piedāvājam jaunas iespējas. Piemēram, negaidīta prēmija vai uzslava, stimulē dopamīna izdalīšanos, veicinot darbinieku centību.
🔹 Vērtība ir arī procesā – lai saglabātu ilgtermiņa motivāciju, svarīgi ir ne tikai rezultāti, bet arī darbinieku izaugsme un izaicinājumi. Dopamīns liek cilvēkiem meklēt iespējas mācīties, augt un piedalīties jaunos projektos.
🔹 Iespējas uzlaboties – veidojot vidi, kurā darbiniekiem ir pastāvīgas iespējas mācīties un attīstīties, mēs nodrošinām dopamīna veicinātu motivāciju. Dopamīns spēcīgi reaģē uz cerībām pēc jauniem sasniegumiem – tāpēc piedāvājam darbiniekiem ne tikai uzdevumus, bet arī jaunas prasmes, projektus un atbildības.
🔹 Atzinība un atgriezeniskā saite – lai saglabātu motivāciju, svarīga ir regulāra atgriezeniskā saite. Tā uztur augstu dopamīna līmeni un veicina darbinieku vēlmi censties vairāk.
🔹 Negaidīti bonusi – kā R. Sapolsky norāda, dopamīna izdalīšanās pastiprinās, ja atlīdzība ir neparedzama. Tas ir svarīgs aspekts organizācijām, kas vēlas motivēt darbiniekus ilgtermiņā. Spontāni atzinības mirkļi vai iespējas augt var būt spēcīgāks motivators nekā garantētas prēmijas vai paaugstinājumi, kas pēc kāda laika zaudē savu ietekmi.
💡 Izprotot šo tēmu, HR un vadītāji kopā var veidot vidi, kurā darbinieki ne tikai sasniedz rezultātus, bet arī jūtas motivēti pilnveidoties un izvirzīt arvien jaunus mērķus.
Vai jūsu atlīdzības un novērtēšanas sistēma ietver augstāk minēto? Pastāv iespēja spontāni piešķirt bonusu/prēmiju? Vai tā veicina darbinieku motivāciju?
motivation organisationalpsychology hr