Grāmatu pērles 2024
Vēlos turpināt kā tradīciju no pagājušā gada un dalīties ar dažām atziņām no grāmatām, kas šogad ir palīdzējušas man vairāk izprast cilvēka uzvedību, fizisko un emocionālo labbūtību, kā arī veicinājušas manu personīgo izaugsmi. Šīs grāmatas ne tikai paplašināja manas zināšanas, bet arī deva praktiskas atziņas ikdienas darbam un dzīvei. Lūk, mans grāmatu TOP 2024 un galvenās atziņas no katras.
📕 ‘’The Power of Moments’’, Chip Heath & Dan Heath
Citāts: "Mūsu dzīvi mēra mirkļos, un izšķirošie mirkļi ir tie, kas dzīvei piešķir jēgu. "Pacēluma mirkļi paceļ mūs pāri ikdienai. Atziņu mirkļi atklāj patiesības par mums pašiem un pasauli. Lepnuma mirkļi parāda mūs labākajā gaismā. Piedērības mirkļi padziļina mūsu attiecības ar citiem."
Grāmata skaidro, ka neaizmirstami un iedvesmojoši dzīves mirkļi rodas, kad radām apzinātas pieredzes, kas izceļas no ikdienas rutīnas. Šādus mirkļus var mērķtiecīgi un apzināti veidot, pievēršot uzmanību četrām galvenajām dimensijām: pacēlumam, atklāsmei, lepnumam un piederībai.
Grāmatā minēti interesanti pētījumi un atziņas no eksperimentiem, kas palīdz izprast piedāvāto teoriju. Piemēram, ir pierādīts, ka cilvēki neatceras visu konkrēta notikuma pieredzi, bet tikai divas lietas: 1) labāko vai sliktāko momentu šajā pieredzē 2) nobeigumu. Un šī atziņa ir kritiski svarīga ikvienam, kurš strādā jebkura veida servisa industrijā.
Galvenās atziņas:
💡Cilvēki mēdz novērtēt pieredzi, balstoties uz tās kulminācijas punktu un nobeigumu, nevis visu notikumu kopumā. Tas nozīmē, ka, pat ja pieredzes sākums vai vidusdaļa bija viduvēji, spēcīgs nobeiguma mirklis var pilnībā mainīt kopējo iespaidu.
💡Pacēluma mirkļi ir apzināti veidojami. Piemēram, pārsteigums vai svētki par ikdienišķu sasniegumu var kļūt par atmiņā paliekošu pieredzi, ja to piepilda ar simboliskām detaļām un emocijām.
💡Mentoringam ir kritiska nozīme cilvēku dzīvē. Grāmatā ir lieliski ieteikumi par mentoringu, piemēram, psihologa David Scott Yeager un viņa kolēģu veidotā mentorēšanas formula: sniegt augstus standartus + apstiprinājumu.
📕 ‘’Behave’’, Robert Sapolsky
Citāts: “Neviens nav tikai viņa gēni, bet neviens arī nav tikai viņa audzināšana.”
Sapolska grāmata ir fantastiska! Skaidrs, ka es neesmu izlasījusi visas 790lpp, bet regulāri atgriežos pie šīs grāmatas un katru reizi tajā atrodu kaut ko ļoti trāpīgu un aktuālu. Autors mums atklāj cilvēka uzvedību caur neirozinātnes un bioloģijas perspektīvu, parādot, ka mūsu darbības ietekmē gan tūlītēji faktori, gan evolūcijas procesi, kas norisinājušies gadsimtu gaitā.
Galvenā atziņas:
💡 mūsu rīcība nav tikai bioloģijas diktēta, ne arī tikai vides nosacīta – tā ir abu mijiedarbība
💡 lai izprastu cilvēku uzvedību, mums jāzina, kas notika mirkļus, stundas un pat gadsimtus pirms konkrētās rīcības
💡morālā izvēle, kas šķiet tik ļoti saistīta ar brīvo gribu, bieži ir sekas neredzamiem smadzeņu un ķermeņa procesiem, kas darbojas fonā
📗 ‘’Kāpēc mēs guļam?’’, Metjū Volkers
Citāts: “Miegs ir dzīves izcilākais biohaks.”
Autors, kurš ir neiroloģijas un psiholoģijas zinātņu doctors, grāmatā pārliecinoši pierāda, ka miegs ir cilvēka veselības pamats. Viņš stāsta par miega ietekmi uz mūsu smadzeņu darbību, emocionālo labsajūtu un fizisko veselību un apskata, kā miega trūkums ietekmē mācīšanās spējas, emocionālo stabilitāti un pat imūnsistēmu. Ļoti patīk, ka grāmatā sniegts ieskats daudzos pētījumos un eksperimentos par dažādiem miega aspektiem, piemēram, interesantas man likās sadaļas par sapņošanu, Freida teorijas apgāšanu, kā arī par detalizētu skaidrojumu cilvēku iedalījumam ‘’pūcēs’’ un ‘’cīruļos’’.
Galvenās atziņas:
💡miega nozīme ir milzīga, un kvalitatīvs miegs ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā uzlabot savu dzīves kvalitāti
💡pat neliels miega zudums var būtiski ietekmēt produktivitāti un veselību – piemēram, vienas stundas miega trūkums spēj palielināt sirdslēkmes risku
💡kad jums trūkst miega, jūs pat nenojaušat, cik ļoti tā jums trūkst!
💡atšķirības starp būšanu par ‘’pūci’’ vai ‘’cīruli’’ ir daļēji ģenētiski noteiktas. Tas nozīmē, ka pūces nevar vienkārši “izvēlēties” kļūt par cīruļiem un otrādi. Mūsdienu sabiedrība bieži vien dod priekšroku ‘’cīruļiem’’, piemērojot darba un skolas sākumu rīta stundās. Autors uzsver, ka tas rada netaisnību pret ‘’pūcēm’’, kuras nereti cieš no hroniska miega trūkuma un sliktākas veselības
📘‘’Arī senus ievainojumus var dziedēt’’, Damī Šarfa
Citāts:“Katrs emocionāls ievainojums nes sev līdzi stāstu, bet stāstu var pārrakstīt.”
Šī grāmata ir ceļojums emocionālās dziedināšanas pasaulē. Autore iedrošina mūs pievērsties pagātnes traumām un atklāt tehnikas un metodes, kā tās pārvarēt. Visvairāk šādās grāmatās man simpatizē, ka ir sniegti praktiski vingrinājumi un pieredzes stāsti, kas iedrošina tos izmēģināt un sākt praktizēt.
Es tiešām uzskatu, ka it visām ģimenes psiholoģijas centra ‘’Līna’’ tulkotajām un izdotajām grāmatām ir augsta pievienotā vērtība. Lasi jebkuru no tām – būs trāpīts!
Galvenās atziņas:
💡trauma nav cilvēka personības definīcija – tā ir pieredze, ko var pārvarē
💡ķermenis glabā emocionālās sāpes un strādājot ar ķermeni un prātu, mēs varam atbrīvoties no pagātnes sloga
💡brūces, kas gadiem ilgi slēpjas, var būt tās, kuras mūs visvairāk formē. Taču tikai tad, kad tās apzināmies, varam sākt sevi dziedināt
💡mēs radām savas domas un jūtas, tāpēc varam tās arī mainīt
💡sociālais atraidījums vai vientulība aktivizē tās pašas smadzeņu daļas, ko bailes, kad satiek mežā lāci
📙''Digital Body Language'', Erica Dhawan
Citāts: “Klusēšana e-pastos bieži vien izklausās skaļāk nekā jebkuri vārdi.”
Šī grāmata atklāj, ka komunikācija digitālajā vidē ir daudz sarežģītāka, nekā sākotnēji šķiet. Autore runā par to, ka uzticība tiek veidota (vai zaudēta) nevis ar vārdiem, bet gan ar to, kā mēs šos vārdus strukturējam, kad un kā tos sūtām. Tiešām interesanti bija lasīt par ieteikumiem e-pastu rakstīšanas pieejā, piemēram, autores veiktie pētījumi rāda, ka pārāk gari e-pasti bieži netiek izlasīti pilnībā, savukārt pārāk īsi – var tikt uztverti kā pavirši. Ideāls e-pasts ir kodolīgs, strukturēts un sadalīts īsos paragrāfos vai punktos, lai to būtu viegli uztvert.
Galvenās atziņas:
💡digitālajā komunikācijā ir jābūt apzinātam – gan izvēloties vārdus, gan ieturot pauzes, lai lasītājam dotu laiku pārdomām
💡atbildes laiks uz e-pastu vai ziņu ir jaunā cieņas mēraukla
💡digitālā kanāla izvēle saziņai ir jaunā prioritātes mēraukla
📔‘’Koučinga tehnikas’’, MetaCoach
Šī praktiskā konsultēšanas tehniku rokasgrāmata piedāvā dažādas metodes, pieejas, kas veicina personīgo un profesionālo izaugsmi. Tā ir neaizstājama, ja strādājat ar komandām vai cilvēku attīstību. Kopumā pieejamas 107 tehnikas: mērķu plānošanai, atgriezeniskās saites metodes, biznesa koučinga metodes, vērtību noteikšanas tehnikas, kā arī paškoučinga tehnikas un darba lapas, kas man ir īpaši svarīgi, jo regulāri to pielietoju ģenerējot jaunas idejas vai meklējot risinājumu kādam šķērslim.
TOP 3 metodes no grāmatas, ko lietoju savās karjeras konsultācijās:
✅ Talanti un robežas (nr.22) – izmanto talantu un iekšējo ierobežojumu izpētei
✅‘’Score’’ (nr.16) – izmanto, lai saprastu kādas problēmas cēloni un meklētu potenciālu risinājumu
✅''Ierobežojošo uzskatu maiņa'' (nr.73) - izmanto, lai mainītu savus ierobežojošos un traucējošos uzskatus pret jauniem un palīdzošiem
#BookTOP2024 #ReadersCommunity #SelfDevelopment