Kas ir ilgtspējīga karjera?
9. jūlijs, 2024 pl. 10:11,
Nav komentāru
Ilgstpējība vairs nav tikai modes lieta – tā ir kļuvusi par nepieciešamību.
Vai tas pats attiecas arī uz ilgtspējīgu karjeru? 🔀
Par ilgtspējīgu karjeru dēvē tādu, kas cilvēkam ir aktuāla ilgtermiņā, nodrošinot nepārtrauktu personīgo un profesionālo attīstību, labklājību un ieguldījumu sabiedrībā. Tā sabalansē individuālās vajadzības ar organizācijas un sabiedrības prasībām (Donald, Van der Heijden & Manville, 2024).
Izklausās perfekti? Nereāli? Normāli un ‘’tā tam arī būtu jābūt’’?
Lai analizētu karjeras ilgstpējību tiek ņemti vērā trīs būtiski faktori: cilvēka veselība, laimes sajūta un produktivitāte (Van der Heijden, 2015).
Tāpat kā par ilgtspējību klimata ziņā vai jebkurā cita jomā, arī indivīdu ilgtspējīgas karjeras veidošanas jomā atbildība jāuzņemas vairākām iesaistītajām pusēm. Ir vismaz trīs dimensijas:
🔴 Individuālā – cilvēks pats fokusējas uz personīgo labklājību, veselību un nepārtrauktu attīstību visā karjeras laikā.
Šeit gribētu minēt jēdzienu ‘’karjeras veidošana’’ (career crafting), ko piedāvā pētnieki Tims un Akermans, jo tas ietver sevī uzsvaru uz darbinieka proaktīvu rīkošanos. Cilvēks ar savu proaktīvu rīkošanos cenšas pilnveidoties, atrast sev atbilstošāko amatu un profesiju.
Es teiktu, ka ilgtspējīgas karjeras ceļā pirmais solis ir pašizpēte par to, kas ir svarīgs (vērtības) un kādas ir stiprās puses (prasmes un kompetences).
🔴 Organizācijas – rada karjeras attīstības iespējas indivīdiem, rada atbilstošu darba vidi un piedāvā resursus profesionālajai attīstībai.
Savu darbinieku karjeras panākumi un ilgtspējīga karjera ir tie aspekti, par kuriem vajadzētu domāt un rūpēties jebkurai organizācijai, jo ilgtermiņā ieguvumi no tā ietver mazāku darbinieku mainību, paaugstinātu konkurētspēju un finansiālo rentabilitāti (Donald, 2020). Tāpat uzlabojas darbinieku apmierinātība un produktivitāte (Ybemba, 2020).
💡 Manuprāt ir ļoti svarīgi, ka HR profesionāļi uzņēmumos velta laiku tam, lai palīdzētu atrast kopsaucēju starp uzņēmumu mērķiem un darbinieku profesionālās attīstības mērķiem (izaugsme, karjeras attīstība, sasniegumi, finansiālā labklājība, labbūtība). Uzņēmums var piedāvāt mācības, pieredzes apmaiņas programmas, mentoringu, karjeras konsultācijas, koučingu, supervīzijas un tml. Jo tā ir ne tikai atbildība pret darbiniekiem, bet arī ir ļoti izdevīgs ieguvums abām pusēm.
🔴 Sabiedrības - ietekmē to, kāds ir sociālais fons dažādām profesijām, kādu atbalstu industrija (darbinieki ar savu darbu) var sniegt sabiedrībai, tāpat arī, kāds ir sabiedrības organizāciju sniegtais atbalsts darbiniekiem (bezdarba gadījumā; karjeras maiņas gadījumos, piemēram, karjeras konsultācijas u.c.)