Ak, šīs Jaunā gada apņemšanās!
Ak, šīs Jaunā gada apņemšanās! (statistika rāda, ka populārākās ir ‘’ievērot diētu’’ un ‘’sākt sportot’’).
Kādēļ to īstenošana apraujas jau pēc dažām janvāra nedēļām? (statistika rāda, ka parasti tās apraujas vidēji pēc mēneša un tieši piektdienā).
Vienā no pētījumiem tika izvērtēti divi konkrēti aspekti un to ietekme uz Jaunā gada apņemšanās izpildi: viens ir izvirzītā mērķa elastība, proti, cik lielā mērā esam gatavi pielāgot vai mainīt plānotās darbības, kā arī vai spējam mierīgi uztvert un pārvarēt šķēršļus un neizdošanās, kas gadīsies. Un otrs aspekts – neatlaidība un mērķa noturība (Dickson, et.al., 2021).
👀 Kuru pirmo – labo vai slikto ziņu?
🔦 Sliktā ziņa - kā izrādās, ne mērķa elastība, ne mērķa noturība neprognozē un nenodrošina ‘’turēšanos’’ pie Jaunā gada apņemšanās.
🔦 Labā ziņa – gan mērķa elastība, gan mērķa noturība mums pozitīvi ietekmē labbūtību. Ja mums ir elastīga attieksme pret saviem mērķiem, tas dod iespēju pielāgoties dzīves arvien mainīgajiem ierobežojumiem un iespējām, un arī justies autonomākiem attiecībā pret sevi un nākotni.
Es domāju, ka mums kopumā ir ļoti plaši pieejama informācija par mērķu noteikšanu, pareizu definēšanu, plānu izstrādi un tas viss ir tiešām vērtīgi. Bet, kā tad ir ar motivāciju savu mērķu vai Jaunā gada apņemšanās īstenošanā? #Motivācija nav ne prasme, ne arī personības iezīme. Tā nāk un iet, tāpēc uz to nevar paļauties. Varbūt tādēļ ir tik grūti īstenot savas Jaunā gada apņemšanās?
📌 Lai gan mēs tiešā veidā nevaram kontrolēt savu motivācijas izjūtu, ir lietas, ko varam darīt , lai palielinātu iespēju to just biežāk. Padalos ar psiholoģes Džūlijas Smitas (palasiet viņas izcilo grāmatu ‘’Kāpēc neviens man to iepriekš nav teicis?’’) ieteikumiem motivācijas izjūtas radīšanai:
‘’Iemācīties pārvaldīt savu motivāciju nozīmē attīstīt sevī spēju darīt sev nozīmīgo pat tad, ja kāda jūsu daļa to nemaz nevēlas’’.
Lai mums izdodas izbaudīt un piedzīvot! Laimīgu Jauno gadu! ✨